Anatomické uzdečky jsou v posledních letech čím dál oblíbenější. A je to dobře. je velmi důležité udělat maximum pro to, aby koně měli při ježdění pohodlí, nikde je nic netlačilo a nebolelo. Jen tak mohou být v pohodě a pracovat uvolněně.
Mnoho výrobců se věnuje intenzivnímu výzkumu a vývoji toho nejvhodnějšího tvaru uzdečky respektujícího všechny poznatky z anatomie koňské hlavy. Výsledky těchto výzkumů dávají nám jezdcům dobré podněty, na co se zaměřit při výběru uzdečky, ať už je vaše srdeční značka jakákoliv. Jako u všeho tak i u anatomických uzdeček ale platí, že nesedí všem. Může se stát, že byste jí svému koni rádi dopřáli, ale nakonec zjistíte, že mu anatomická uzdečka svým tvarem nevyhovuje, nebo je zkrátka spokojenější s klasickou. Pojďme se společně podívat na to, v čem se anatomické uzdečky odlišují od těch klasických. Některé informace vás možná překvapí.
Průkopníkem v této oblasti je irská firma Horseware a jejich už legendární uzdečka Micklem, kterou vyvinuli ve spolupráci s mezinárodně uznávaným trenérem a komentátorem jezdeckých akcí Williamem Micklemem, autorem učebnice jezdectví The Complete Horse Riding Manual. Právě tato uzdečka přišla jako první se speciálním tvarem nánosníku, s anatomicky tvarovaným širokým nátylníkem, který zohledňuje volnost pohybu pro uši, se spojením lícnice a nánosníku pro stabilizaci udidla a také s podhrdelníkem posunutým tak, aby nemohlo docházet k utlačení trachey. Jsou to elegantní uzdečky s čistým, jednoduchým designem. Ve variantě Multibridle lze uzdečku Micklem použít i bez udidla.
Další výrobci v podstatě vycházejí z Micklem uzdečky. Na základě svých vlastních výzkumů a testování přidávají další modifikace, aby výsledná uzdečka byla pro koně ještě komfortnější.
Jak to tedy funguje?
Anatomické uzdečky mají za cíl sedět na koňské hlavě tak, aby nikde netlačily, neomezovaly a aby se vyhýbaly kritickým citlivým oblastem. Pojďme si ukázat které to jsou. Jako pomůcku použijeme názorné grafiky, podle kterých si můžeme udělat představu o tom, jak vypadá koňská hlava pod kůží. Na grafice od PresTeq je znázorněna lebka a jednotlivé kosti, grafika Schockemöhle nám ukazuje nervy a hlavní cévy a tepny. A jako praktický příklad následně použijeme podobné uzdečky různých výrobců. První bude FaySport od PresTeq a dále uzdečky z řady Equitus od Schockemöhle.
Než budete číst dál – zkuste na obrázku vlevo najít čelistní kloub.
Možná vás to překvapí, ale čelistní kloub je pod číslem 4. Na tento kloub má dopad každý pohyb koňské huby.
Jak můžete vidět z grafiky, FaySport i Equitus (a koneckonců všechny dobré anatomické uzdečky) jsou šité tak, aby se tomuto kloubu vyhly. Je to zdůvodněno tím, že kůň půjde spokojeně a dobře na přilnutí pouze v případě naprostého uvolnění. Tím, že koni na čelistní kloub nic netlačí, si může daleko lépe odžvýknout a čelist uvolnit.
Společným znakem anatomických uzdeček (Micklem, PresTeq i Equitus), kterého si všimnete na první pohled, je také to, že nemají samostatné lícnice. Ty jsou součástí nánosníku – krátké řemínky k udidlu jsou k němu přichyceny zhruba v půlce (na obrázku vlevo číslo 7).
Toto propojení lícnice s nánosníkem stabilizuje udidlo, přináší koni větší pohodlí a pomůcky, které vyvineme na udidlo, jsou díky tomuto systému uchycení jemně přenášeny i na oblast nánosníku, což optimalizuje komunikaci s koněm.
Výrobce PresTeq navíc vložil do uchycení lícnic elastický díl, aby zabránil nadměrnému tlaku mezi hubou a týlem a ještě více zpříjemnil koni udidlo v hubě. Celý nánosník má speciální tvar, který se vyhýbá jařmové kosti (na grafice vlevo číslo 5) a citlivým nervovým zakončením. Velmi důležité místo na koňské hlavě je označené na obrázku vlevo číslem 8, vpravo číslem 3 – foramen infraorbitale – je zde mnoho nervových zakončení a pokud je toto místo příliš silně utlačeno, je výrazně snížena, nebo dokonce zcela chybí, citlivost nozder, očních víček a pysků.
Uchycení podpínacího řemínku k nánosníku je na anatomických uzdečkách po stranách, nikoliv nahoře na nosní kosti (vlevo číslo 11, vpravo číslo 5). Díky tomu se zcela vyhýbá nozdrám, takže umožňuje dýchání bez omezení.
Spodní zapínání nánosníku je posunuté dozadu tak, aby nezpůsobovalo uvnitř huby zranění od stoliček. Možná to zní nepravděpodobně, ale skutečně se může stát, že při příliš silně utaženém klasickém nánosníku, kdy je huba koně „natvrdo“ sevřená dokola, se tváře poraní o ostré hrany stoliček. Zároveň ale není příliš vzadu, protože pak by mohl nánosník omezovat cirkulaci krve v obličejové tepně (na pravém obrázku číslo 6).
Nátylníky jsou na těchto speciálních uzdečkách vždy anatomicky tvarované. FaySport má nátylník podložený gelovými polštářky, mezi kterými je mezera. Díky tomu je zcela volný týl, na kterém je mnoho nervových zakončení, a tlak je rozložen rovnoměrně vpravo a vlevo od středu. Podobné řešení je i na uzdečce Passier Fantastic.
V kombinaci s nízkým umístěním čelenky je tak ponecháno uším spoustu prostoru k volnému pohybu (na levém i pravém obrázku čísla 1 a 2). Někteří koně jsou na tlak kolem uší velmi citliví a může to pro ně být důvod k nepříjemnému házení hlavou.
Na uzdečce FaySport je čelenka uchycená napevno pomocí druku, takže netlačí, nikam neklouže a je velmi snadné jí vyměnit. Podhrdelník na uzdečce FaySport zcela chybí – nemůže se tedy stát, že bude utlačena průdušnice.
Nejprodávanější anatomické uzdečky v Equiservisu jsou jednoznačně ty z řady Equitus od Schockemöhle. Jedná se o krásné, kvalitní a velmi oblíbené uzdečky, které jsou v nabídce Equiservisu už dlouhé roky.
Propracovaný koncept těchto uzdeček poskytuje koním maximální pohodlí. Díky specifickému tvaru se uzdečka vyhýbá hlavnímu lícnímu nervu, míjí důležité krevní cévy a tepny a snižuje tlak na týl koně. Všechny Equitus uzdečky mají anatomicky tvarované široké nátylníky (jen se modely mezi sebou lehce liší tvarem a šířkou), čelenka je klasicky nasazená, její tvar je však takový, aby ležela nad čelistním kloubem a nijak nevadila kolem uší a očí.
Samozřejmostí je měkký, příjemně tvarovaný nánosník, který buď podpínací řemínek vůbec nemá, nebo pokud ho má, je s nánosníkem spojen po stranách, nikoliv na nosní kosti. Takže se vyhýbá nozdrám a neomezuje dýchání.
Uzdečky Equitus mají klasický podhrdelník.
Jaké jsou tedy základní rozdíly mezi klasickými a anatomickými uzdečkami?
- Systém, který spojuje lícnici a nánosník v jedno. To dle výrobců pomáhá stabilizaci udidla v koňské hubě a přenáší pomůcky vyvinuté jezdcem na udidlo lehce i na nánosník, čímž se pomůcky stávají efektivnější. Navíc je uzdečka v přechodu z lícnice do nánosníku zakřivená, takže se vyhýbá citlivým nervovým zakončením.
- Způsob uchycení podpínacího řemínku k nánosníku. Je třeba sledovat, aby řemínek neomezoval dýchání a netlačil na křehkou dolní část nosní kosti. U klasických uzdeček je naprosto zásadní správné zapnutí nánosníku – přílišné utažení může být pro koně opravdu bolestivé a může mu také způsobovat problémy s dýcháním.
- Posunutí spodního zapínání nánosníku více vzad.
- Eliminace tlaku na čelistní kloub – je to velmi citlivé místo, na které má dopad každý pohyb koňské huby a leží až nad okem.
- Anatomicky tvarovaný nátylník, který neutlačuje okolí uší a ulevuje týlu od přílišného tlaku.
- Některé typy nemají podhrdelník aby nedocházelo k omezení dýchací trubice.
Další zajímavé anatomické uzdečky
Schockemöhle Equitus Theta – kombinovaná také pro bezudidlové ježdění
Model Theta je novinkou z rodiny Equitus. Jedná se o uzdečku, která kombinuje možnost jezdit s udidlem i bez udidla. Klasický Equitus nánosník je u tohoto modelu mírně širší, s lehkým vyztužením pro stabilní polohu a měkké rozložení tlaku na nosní kost. Pro jízdu bez udidla jsou otěže zapnuté přímo do perfektně umístěných D-kroužků. Ale to není vše – Equitus Theta je uzdečka 3v1: Kromě možnosti jezdit buď s udidlem nebo bez něj můžete obě varianty zkombinovat a použít uzdečku se dvěma páry otěží. Vznikne tím jakási „polouzda“, kdy jedny otěže působí na nos a druhé na udidlo.
Z dalších anatomických uzdeček, které najdete v nabídce Equiservisu, jsme vybrali Passier Fantastic, HKM Pro Anatomic a QHP Devi. tyto tři uzdečky mají všechny atributy anatomických uzdeček, jediným rozdílem je to, že mají klasické lícnice a uzdečka Passier Fantastic má také klasický podpínací řemínek vedený shora, nikoliv napojený po stranách nánosníku.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.